Kompletní rekonstrukce panelákových bytů Trutnov - Montér Václav     www.monter-vaclav.czRekonstrukce umakartového jádra - www.monter-vaclav.cz

Rekonstrukce umakartového jádra v paneláku


Rekonstrukce koupelny v paneláku bývá nejčastější rekonstrukcí u mě poptávaných služeb. A někdy to vyjde tak, že mě někdy osloví i mí kamarádi 🙂

Před cca 6 lety si majitelé nechali původní umakartové jádro obložit klasickými obkladačkami, ale postupem času zjistili, že to není ono a že by koupelnové jádro chtěli zcela nové. V původní koupelně a WC byli udělány kompromisy v podobě elektriky, vody, odpadů a odvětrávání. Odvětrávaní bylo asi nejvíc postiženo při předešlé rekonstrukci, protože jeden potrubní motor odvětrával současně koupelnu, WC i digestoř pro kuchyň.

Plán rekonstrukce tedy spočíval v tom, že se zrekonstruuje kompletně jádro, kuchyně, pracovna, a chodba. Tyto prostory tedy dostali společně sádrokartonové stropy, novou elektriku, kvalitní bílou akrylátovou výmalbu a vinylové podlahy. Prostor kuchyně se ještě doplnil o samostatné odtažení par z digestoře, nové odpady a vodovodní instalace v PPR potrubí.

 

Bourací práce spočívaly ve vybourání původního umakartového jádra s keramickými obklady, což bylo fyzicky i časově náročnější, než pouze odstranění původního umakartu. V prostoru kuchyně byla udělána komínová digestoř, která se také odstranila. Vstupní chodba měla spoustu skříní, které vzájemně tvořili písmeno U.  Vše se odstranilo a poté vzniknul čistý prostor, kde byly jenom instalační stoupačky. V poslední fázi bouracích prací jsme vyříznuli kovové zárubně původních interiérových dveří, kde ke konci rekonstrukce provedeme montáž obložkových dveří.

 

Koupelna má znovu sprchový kout, který je umístěn na protější straně stoupaček a mohl mít větší velikost než ten původní. Konkrétně o rozměrech 100×90 cm. Pro sprchový kout a umyvadlo se skříňkou se napojili nové instalace vody a odpadů po panelové stěně. Do výšky 125 cm pro sprchový kout a do výšky 100 cm od země pro umyvadlo, se vytvořila zděná předstěna z Ytongu. V ní se pohodlně schovaly instalační rozvody a pro sprchový kout a umyvadlo se skříňkou vznikla příjemná odkládací plocha pro šampóny a jiné kosmetické předměty. Zde se nachází i zavěšená skříňka s umyvadlem a zrcadlem. Sprchová vanička z litého mramoru je vybavena skrytým sifonem, takže odtékající voda se pěkně ztrácí v mezeře této vaničky. Koupelna má nové instalace pro pračku, byl zde použit topný elektrický žebřík, odtahový ventilátor s časovým doběhem a LED osvětlení stropu, kde druhé světlo pro zrcadlo má svůj vypínač a pracovní zásuvku. Obklady na stěnách  jsou ve formátu 25 x 60 cm a ve sprchovém koutě je použit dekorační prvek. Dlažba ve formátu 45 x 45 cm a pískové barvě dolaďuje koupelnový prostor této panelákové koupelny.

 

WC je závěsné oproti původnímu stojícímu na zemi a je ze systému Geberit. Rozpěrná konstrukce závěsného WC je ukotvena v zesílených 2 mm UA profilech a vše je dvojitě opláštěno zeleným sádrokartonem .Tento systém uchycení závěsného WC v panelákové koupelně, je velmi pevný a nehrozí žádná jeho deformace. Revizní dvířka jsou ve velikosti 70 x 80 cm, dle stanov, které jsme obdrželi z SVJ pro tento panelový dům. Nad dvířky je usazen samostatný odtahový ventilátor s doběhem a automatickou uzavírací žaluzií. WC je vymalováno bílou akrylátovou barvou o bělosti 95%. Obklad byl použit také ve formátu 25 x 60 cm a dekor obkladu byl použit za stěnou WC mísy a v poslední řadě obkladaček, která končí ve výšce 125 cm nad podlahou. Na podlahu se umístila stejná dlažba jako v koupelně ve formátu 45×45 cm.Po vyspárování obkladů, dlažby a aplikací silikonů se následně namontovala WC mísa, která byla opatřena pomaloběžným prkénkem a nainstalovalo se splachovací tlačítko.

 

V tomto panelákovém bytě se před přípravou vinylové podlahy musely strhnout původní lina, vyčistit betonovou podlahu od nečistot a nerovnosti srovnat samonivelační stěrkou. Na takto připravené podlahy, se pak tvoří pokládka vinylové krytiny. Po aplikaci vinylových dílců se nakonec instalovali obložkové dveře v imitaci karamelového ořechu.

 

Zajímavosti z rekonstrukce bytu:

  • Začalo Covidové šílenství a roušky se nosily všude
  • Byt se nachází v 6. patře a s tím souvisí delší doba rekonstrukce
  • Problémové parkování na panelákovém sídlišti
  • Na původním umakartu byly nalepeny keramické obklady
  • Závěsné WC bylo nainstalováno pomocí sádrokartonových UA profilů 
  • Nika ve sprchovém koutě a sprchová vanička se skrytým sifonem
  • Pro vstup do obývacího pokoje byly použity posuvné dveře
  • Doba rekonstrukce byla 7 týdnů


Dodané služby


PLÁNUJETE REKONSTRUKCI?
Zavolejte mi 777 591 901, nebo napište info@monter-vaclav.cz

Ostatní realizace