Asi to tak mělo být a jsem rád, že to takhle dopadlo. Podívejte se sami na opravdu pěknou přeměnu panelákového bytu, která by nebyla, kdyby majitel tohoto rekonstruovaného bytu, neměl skvělé nápady a vyloženě chtěl rekonstrukci jen ode mě a mých kolegů.
Pan Zima, mě oslovil s půlročním předstihem, že by chtěl ode mne rekonstrukci jeho bytu. Díval se na mé webové stránky a zaujaly ho, jak prezentací prováděných rekonstrukcí, tak texty, které opravdu píši já po večerech v pracovně u mě doma. V době, kdy mě pan Zima oslovil, jsem měl ještě spousty práce na jiných zakázkách a volný termín jsem měl opravdu až za půl roku, tedy na podzim 2020. Chápu, že když někdo chce rekonstrukci bytu, bylo by dobré jí udělat co nejdříve, ale moje kapacitní možnosti jsou omezené a aby vše bylo na jedničku, musím být u všeho :-). Spoustu řemeslných činností provádím osobně a od přírody jsem puntičkář, takže přes moje ruce a ruce mých kolegů nesmí projít žádná chyba.
To co je na bytě dominantní je koupelna. Ještě o to víc je super, když si majitel koupelnu dispozičně navrhnul sám. Samozřejmě, že jsme museli vyladit technické a konstrukčně proveditelné možnosti, ale po všech úskalích, které nás rekonstrukcí provázely, se to opravdu všechno povedlo.
Koupelna, která byla původně umakartová a byla jen v části hlavní chodby, se rozšířila přes celou šíři panelových zdí. Půdorys nové koupelny tak byl 7,5 m2. Nové jádro bylo vyzděno z Ytongu. V drtivé většině případů stavíme nová jádra ze sádrokartonového systému, ale majitel trval na tom z Ytongu.
Je pravda, že zde bylo hodně stavebně technických problémů a Ytongové tvárnice byly pro tuto stavbu nejvíce vhodné. Zděný sprchový kout má krásné rozměry 140cm x 90 cm, je osazen termostatickou sprchovou baterií s velkou horní sprchou a vodu odvádí nerezový 110 cm dlouhý sprchový žlab. Žlab je obložen dlažbou v imitaci dřeva a ta přechází na delší stranu sprchového koutu až ke stropu. Závěsné WC je přišroubováno ke konstrukci Geberrit, která je dvojitě opláštěna zelenými sádrokartonovými deskami. Dlažba v imitaci dřeva o rozměrech 60cm x18 cm byla použita k obložení zádní stěny závěsného WC, kde dostaly svůj prostor i skrytá revizní dvířka. Závěsná umyvadlová skříňka o šířce 70 cm je osazena na zdi, která je obložena ve stejném duchu, jako zadní část WC. Vana o rozměrech 170cm x 70cm zapadla mezi bílé obklady o rozměrech 60cm x 30 cm, které doprovází i zbylé zdi nově rekonstruované koupelny. Myslelo se i na pračku se sušičkou, které našly své místo za vchodovými dveřmi vedle těch koupelnových.
Kuchyňský prostor dostal taky patřičných změn. Zejména kvůli koupelně, která se protáhla přes celou šíři nosných panelů a tím pádem znemožnila vstup do kuchyně přes původní chodbu. Muselo se tedy přistoupit k tomu, že z obývacího pokoje se udělal nový vstup ve stěně do kuchyně. Nový vstupní otvor musel být udělán do nosné panelové zdi, takže si majitel bytu objednal firmu, která se těmi to úpravami panelů zabývá a pomocí velké kotoučové pily s vodním chlazením otvor vyřízli a vyztužili ocelí. Původní dveře tedy mohly být zazděny a celá stěna opravena. V kuchyňském prostoru se rozvedla nová elektroinstalace, vodovodní a odpadové instalace a odsávaní pro odsavač par z vaření. Strop byl snížen pomocí sádrokartonu a osvětlen LED osvětlením.
Obývací pokoj prošel také několika zásadními změnami. Tou první bylo určitě to, že v jeho stěně přibyl další dveřní otvor, a tak je obývací pokoj propojen s tím kuchyňským. Majiteli bytu se líbilo mé video na Youtube, kde předvádím pod světlený sádrokartonový strop. Na nově zhotovený sádrokartonový strop se namontuje další ocelová konstrukce, na kterou se uchytí sádrokartonová deska. Do vytvarovaného horního okraje druhého stropu se instaluje LED osvětlení a to pak v libovolných barvách, přes dálkový ovladač, měníte podsvícení prvního stropu. Do tohoto obdélníku ještě přišlo hlavní osvětlení pro obývací pokoj.
Další osvětlení je souběžně s balkonovými dveřmi a oknem, kde bude osvětlovat jídelní stůl, který bude součástí obývacího pokoje. Co opravdu zaujme při příchodu do obývacího pokoje je obložená stěna v imitaci kamene. Upřímně to byla nejtěžší část rekonstrukce. Imitace byla 3cm silná, takže na opracování musela být použita jen bruska s diamantovým kotoučem a pevné nervy. Jednotlivé díly betonových kostek byly ještě v různých tvarových formách, takže jsem si po několika letech zahrál hru TETRIS. Aby to vypadalo pěkně a samozřejmě to byl i požadavek majitele bytu, musel jsem obklad ukončit hezky pod stropem. Když vím, že mě čekalo od podlahy ke stropu 25 řad těchto různorodých tvarových formací těžkého betonového obkladu, upřímně se mi chtělo brečet. Ještě se trefit mezi dveře, které v době lepení obkladů nebyly, bylo opravdu stresující. Ale co. Dopadlo to na výbornou a pravidlo dvakrát měř a jednou řeš se zde opravdu vyplatilo. Řezy byly jen tři a jsou schované a vše dopadlo dle představ majitele.
Byt je o velikosti 3+1, takže jsme ještě zrekonstruovali do nové podoby ložnici a pokoj. Zde, tak i v celém bytě se měnily rozvody elektra, předělávaly se na jiné pozice zásuvky, původní stropy byly snížené pomocí sádrokartonu a v těchto dutinách se roztahovaly měděné vodiče pro světla a zásuvky. Ve všech nových sádrokartonových stropech se osadily zapuštěné LED panely s přirozeným osvětlením denního světla. Celý byt byl také vymalován ve sněhobílé barvě. Všechny pokoje mají nová topná tělesa a na znivelovanou a vybroušenou podlahu se nalepila moderní vinylová podlaha v imitaci dřeva, kterou pro mě zajistila firma Marhold Trutnov.
Zajímavosti z rekonstrukce bytu: